Календар

Лют
22
Чт
Виставка «Анна Ярославна. Мальована стрічка» @ Національний заповідник Софія Київська
Лют 22 – Тра 30 all-day
Виставка «Анна Ярославна. Мальована стрічка» @ Національний заповідник Софія Київська

Виставка «Анна Ярославна. Мальована стрічка» – це 14 картин-розповідей, мікс історії та міфу. Вперше життя доньки Ярослава Мудрого представлене у форматі коміксу. Дуже символічно, що саме у Франції з’явилися перші зразки коміксів у сучасному розумінні. На другій батьківщині Анни Ярославни цей жанр називається «bande dessinee» – «стрічка малюнків».

Художниці: Ксенія Ларелі, Оксана Шалімова, Наіна Зайцева (11 років), Тетяна Золотухіна, Ольга Адам, Ольга Гальчинська, Юлія Янішевська, Ольга Денисенко, Софія Резніченко, Ольга Машевська, Марина Ляшенко-Тарасовець, Анастасія Тараненко, Тетяна Токарева-Асмолкова, Світлана Міхно. Текст: Дзвінка Матіяш.

Лют
24
Сб
Виставка лауреатки премії Future Generation Art Prize Дінео Сеше Бопапе @ PinchukArtCentre
Лют 24 – Тра 13 all-day
Виставка лауреатки премії Future Generation Art Prize Дінео Сеше Бопапе @ PinchukArtCentre

PinchukArtCentre представляє першу у Східній Європі персональну виставку Дінео Сеше Бопапе (ПАР), володарки головної премії 4-го міжнародного конкурсу Future Generation Art Prize. В межах виставки представлена масштабна інсталяція з землі, спеціально створена для PinchukArtCentre.

Новий монументальний твір, зроблений з української землі, нагадує у деякому сенсі стародавні духовні місця, а також проводить паралелі з традиційною іконографією плодовитості. В роботі земля знаходиться у стані постійної трансформації. Людина впроваджує архітектурні об’єкти у природний топографічний ландшафт, спричиняючи втрату водних ресурсів, і зрештою, перетворюючи землю на неродюче полотно.

Доповнити цю ідею Бопапе допомагає гра з травами, кристалами, глиною, золотою фольгою та спеціально зібраними зразками землі, що походять з дюжини духовних місць по всьому світі. Українська земля приймає в себе синергію знаків, вірувань, енергій та матеріалів, для яких у нашій мові бракує слів.

Дінео Сеше Бопапе була нагороджена Головною премією 4-го конкурсу Future Generation Art Prize за її скульптуру, створену з багатого українського чорнозему, і на якому були розташовані об’єкти, органічні форми та геологічні фрагменти, що виступали уособленням дій та символів.

Лют
28
Ср
Арт-проект Віктора Сидоренка «Набуття суб’єктності» @ Voloshyn Gallery
Лют 28 – Тра 7 all-day
Арт-проект Віктора Сидоренка «Набуття суб’єктності» @ Voloshyn Gallery

Віктор Сидоренко — український живописець, куратор, педагог, автор об’єктів і фотокомпозицій, а також наукових і публіцистичних текстів. Є одним з лідерів сучасного українського мистецтва.

У сферу творчих інтересів художника входять специфічні реалії нашого часу — проблеми пам’яті, спадщина посттоталітизму, питання ідентифікації особистості в світі, перспективи людини в пору глобалізації.

Головний герой проекту «Набуття суб’єктності» — та сама загадкова постать «нової людини» – «транзитивним персонажем» у творчості Віктора Сидоренка. Це образ людини у спідньому, що разом із самим автором переживає метаморфози, долаючи певні межі та стаючи іншою по відношенню до самої себе.

Віктор Сидоренко народився у 1953 році місті Талдикорган, Казахстан. У 1979 році закінчив із червоним дипломом Харківський художньо-промисловий інститут (нині – Харківська державна академія дизайну і мистецтв). З 1985 живе і працює у Києві. Із 1996 року дійсний член (академік) і віце-президент Національної академії мистецтв України. Народний художник України (1998). У 2001 році Віктор Сидоренко заснував та очолив Інститут проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України, який здійснює фундаментальні наукові дослідження в галузі всіх видів сучасного мистецтва. У 2003 році він представляв Україну на 50 Венеційській бієнале. А у 2007 році спільно із Олександром Соловйовим був співкуратором українського павільйону 52 Венеційської бієнале.

Бер
3
Сб
Виставка «Археологія автострад» @ Національний художній музей України
Бер 3 – Кві 22 all-day
Виставка «Археологія автострад» @ Національний художній музей України

Виставка презентує матеріали кількарічних археологічних досліджень, які передували будівництву автостради А4, що з’єднала Краків із польсько-українським кордоном.

Ці дослідження мали величезне значення для польської археології та історії, а колекція знахідок, отримана під час розкопок, стала найбільшою в країні.

Автори виставки пропонують до огляду найцікавіші знахідки з розкопок. Зокрема, тут можна побачити найдавнішу знайдену на території Польщі фігурку жінки, якій понад 7,5 тис. років. Окрасою виставки є так званий скарб з Александровичів 800-700 р. до н.е. Археологи натрапили на знахідку уже в перші дні розкопок. Одразу під шаром орної землі вони знайшли сховок, у якому було понад 50 прикрас.

На фотографіях можна побачити найцікавіші місця розкопок: 47 банерів виставки – це запрошення у своєрідну мандрівку автострадою слідами археологічних відкриттів. Вони дають можливість простежити шлях знахідок від моменту виявлення у землі через дослідження і реставрацію аж до експонування у музейній вітрині. Заключним етапом цього ланцюга є комп’ютерна і фотореконструкція людей, прикрас, зброї, а також поховань, будинків, колодязів та гончарних печей у часи їхнього використання — сотні тисяч років тому.

В межах виставки заплановані також:

круглий стіл з міської археології
лекція головного археолога Тбілісі Михайла Абрамішвілі про грузинський досвід міської археології
лекція співкураторки проекту Наталки Войцещук
кураторська екскурсія Наталки Войцещук
Музейний клуб зі співкуратором виставки Альбертом Заставним і дизайнером виставки Мареком Гроссом

Організатори виставки: НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, Археологічний музей міста Кракова, Краківська група досліджень автострад, Національний художній музей України, ІСОМ. Під патронатом: МЗС та Посольства РП в Україні.

Відкриття. 2 березня, 18:30.

Бер
7
Ср
Виставка малярських робіт Марії Нелеп @ Музей Івана Гончара
Бер 7 – Кві 30 all-day
Виставка малярських робіт Марії Нелеп @ Музей Івана Гончара

Виставка нового імені наївного мистецтва – Марії Нелеп. Ви побачите унікальний спадок невідомої широкому загалу майстрині, буде представлено 66 її творів.

Феномен творчості української майстрині Марії Нелеп суголосний таким відомим світовим іменам майстрів наївного малярства, як Катерина Білокур, Ганна Шабатура, Никифор Дровняк, Іван Генералич, Ніко Піросманішвілі та інші.

Марія Нелеп (у дівоцтві – Косогон) народилася в с. Обухові на Київщині, у багатодітній родині. Вона зазнала важких років голодоморів 1933 та 1947 років, сирітства, тяжкої праці в колгоспі. У 1950-х роках Марія полишила обухівський край і вирушила до Києва. Там працювала у наймах, згодом влаштувалася на будівництво, якому віддала 36 років життя.

Любов до малювання Марія Яківна виявила ще змалку. «Малювать так хотілося, – згадувала вона, – а олівців та паперу не було за що купити!». Часто вона спостерігала за матір’ю, як та садила навколо хати квіти, а коли вони розквітали, мати замальовувала їх і майстерно вишивала на рушниках. Маленька Марійка роздивлялася і народні картини, що висіли у хаті. Та доля готувала їй власні випробування, а дитячі мрії відкладалися надовго, аж до 1970-х років.

Незнана широкому загалу Марія Нелеп, доглядаючи за хворим сином, тихо працювала у своїй міській квартирі, створюючи шедеври наївного малярства. З-під її саморобного пензля на фанерних дощечках, склі, картоні чи не щоденно з’являлися багатоплощинні композиції.

В останні роки життя мисткинею опікувався Музей Івана Гончара. Результатом такої співпраці стало збереження її творчої спадщини і створення унікальної фондової збірки у понад 400 картин.

Виставка супроводжується освітньою програмою – тематичними лекціями-екскурсіями з інтерактивними заняттями для поглибленого вивчення особливостей наївного малярства та проникнення у таїну творчого феномену Марії Нелеп.

Бер
20
Вт
Виставка Сергія Кайдака «Зоопатія» @ Shcherbenko Art Centre
Бер 20 – Кві 21 all-day
Виставка Сергія Кайдака «Зоопатія» @ Shcherbenko Art Centre

В роботах, створених у змішаній техніці, художник Сергій Кайдак міксує міфологічні образи та візуальні елементи популярної культури у потоці несвідомого.

У серії «Зоопатія» художник розмірковує на тему взаємодії людини і тварини, занурюючись у безмежну культурну традицію, де тварини постають втіленням людських вад і чеснот, посередниками волі богів чи власниками недосяжної свободи. Ці зв’язки утворили протягом історії окрему культурну парадигму, прояви якої і сьогодні визначають наш світогляд: це проторелігійні культи, легенди й міфи, казки та, звичайно, літературні сюжети.

В них знаходить відображення широка гамма людських почуттів та характерів: від жадоби і наївності до дружби та відданості. До того ж, ми традиційно приписуємо тваринам ознаки, їм не притаманні: хитрий лис, злий вовк чи лінивий ведмідь…

Надалі людина намагається дистанціюватись від тваринного світу, об’єктивуючи та відчуджуючи його, але й сьогодні ми продовжуємо пошук себе через співмірність «зоо» і «антропо».. Людина ідентифікує себе з твариною задля того, щоб віднайти нові горизонти власне людського, пізнати себе через іншого.

Сергій Кайдак народився в 1965 році в місті Новогрудок Республіки Білорусь. Навчався і викладав в Білоруській академії мистецтв. Представляв свої роботи в персональних та групових проектах у Щербенко Арт Центрі, арт-центрі Я Галерея у Києві; на Міжнародному симпозіумі гутного скла у у Львові; на Всеукраїнському симпозіумі художньої кераміки «Україна Соборна» в Слов’янську. Сергій Кайдак живе і працює в Києві.

Бер
21
Ср
Виставка «Страсті за Юрієм: копії стінопису дерев’яних церков Галичини» @ Національний заповідник Софія Київська
Бер 21 – Тра 2 all-day
Виставка «Страсті за Юрієм: копії стінопису дерев’яних церков Галичини» @ Національний заповідник Софія Київська

Юрій Химич (1928 – 2003) – видатний український художник-шістдесятник. Архітектор за фахом, Юрій Химич створив кілька тисяч графічних аркушів, присвячених історичним містам та пам’яткам архітектури України, Росії, Польщі, Угорщини, Латвії, Литви, Естонії та Фінляндії.

Роботи художника вирізняють глибоке розуміння історичних стилів і об’ємно-просторової композиції, монументальність і декоративність. Архітектурні форми замку, палацу, церкви чи рядової житлової забудови він «ліпить» рішуче і впевнено, оперуючи твердою лінією і площинами локального кольору.

Ця здатність творити лаконічний і легко впізнаваний образ окремої пам’ятки чи міського середовища завоювала Химичу симпатії шанувальників мистецтва, як в Україні, та і за її межами. Сотні робіт художника зберігаються у музейних і приватних колекціях Європи та Америки.

На відзначення 90-ї річниці від дня народження Юрія Химича і відкриється велика виставка творів художника з фондів Заповідника та збірки родини художника.

З-поміж величезної спадщини Юрія Химича для показу обрано пам’ятки дерев’яної церковної архітектури Галичини і Закарпаття, 16 з яких у 2013 році були внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, вперше після великої перерви будуть представлені копії стінопису дерев’яних храмів Потелича і Дрогобича, виконані Юрієм Химичем у 1958 – 60 рр.

Виставка відкривається 21 березня 2018 року о 18.00 у залах пам’ятки архітектури 18 –19 ст. «Хлібня».

Бер
22
Чт
Виставка «Icons|Nonobject» @ Музей Булгакова
Бер 22 – Кві 22 all-day
Виставка «Icons|Nonobject» @ Музей Булгакова

На виставці будуть представлені роботи Christoph Dahlhausen (DE), Kevin Finklea (US), Billy Gruner (AU), Peter Holm (DK), Kyle Jenkins (AU) and John Nixon (AU).

Виставка проекту лабораторних виставок від KNO | Kyiv Non Objective. У серії експериментальних виставок, на яких буде представлено творчість міжнародних та українських художників, які працюють у напрямку безпредметного мистецтва.

Київ і Малевич грають ключову роль в мистецтві 20-го століття, а роботи періоду 1913-15 років, в яких розвився супрематизм і були зроблені монохромні роботи. Це все ще є двигуном розвитку та досліджень, може сьогодні більше, ніж будь-коли, оскільки безпредметне мистецтво набуває нові підстави й увагу.

KNO | Kyiv Non Objective – це мистецьке об’єднання, засноване українськими художниками Тиберієм Сільваші, Бадрі Губіанурі, Оленою Домбровською і Сергієм Поповим в 2017 році. Тема виставок 2018 року – дослідження поняття образу як форми мислення і існування мистецтва.

Виставка «Слово, обірване у Биківні» @ Музей книги і друкарства України
Бер 22 – Кві 22 all-day
Виставка «Слово, обірване у Биківні» @ Музей книги і друкарства України

Виставка розширеної версії фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні». Це – спільний проект Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та Українського незалежного видавництва «Смолоскип».

На 10 банерах розповідається про долі 28 представників покоління «Розстріляного відродження», знищених упродовж 1937 – 1940 років у в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території таємної спецділянки у Биківнянському лісі.

У Биківні знайшли свій останній спочинок письменники Михайль Семенко, Майк Йогансен, Володимир Ярошенко, Андрій Михайлюк, Микола Борисов, Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко, Мирослава Сопілка, Яків Водяний та інші.

Використані у виставці матеріали з архівно-кримінальних справ репресованих письменників та інші документи особистого характеру стисло відтворюють біографії митців, а також інформують про те, яким чином комуністична тоталітарна система виокремлювала жертв і, пропускаючи крізь сито допитів і «очних ставок», змушувала їх визнавати інкриміновані радянськими спецслужбами абсурдні звинувачення.

Також будуть експоновані книжки письменників – жертв сталінських репресій із фондів Музею книги та друкарства України.

Заплановано виступи науковців Заповідника і Музею, митців, які читатимуть вірші поетів «Розстріляного відродження».

Виставка Дарини Микитюк «Vona» @ Арт-галерея Nebo
Бер 22 – Кві 25 all-day
Виставка Дарини Микитюк «Vona» @ Арт-галерея Nebo

Виставка з молодої української художниці Дарини Микитюк «VONA». Головною героїнею робіт з проекту стає жінка, точніше, збірний жіночій образ. Вона – може бути ніжною, тендітною, серйозною, зовнішньо незворушною, однак у середині кожної – пристрасна емоційність.

У проекті художниця досліджує жіночу природу через повсякденні ритуали, пов’язані із заміжжям, материнством, фізіологією. У експозиції будуть представлені живопис і роботи на папері, виконані у стилі поп-арт, що змушує зупинитися і зіставити художню мову і ідею, що контрастують між собою. Представлені роботи можна прочитувати як маленькі історії, складові цілісного бачення, у єдності тілесних, емоційних, соціальних і духовних проявів.

При знайомстві з роботами важливо зосередиться на кольорах. Кожен блок картин об’єднує один колір, одна загальна енергія. У всіх представлених роботах зафіксовано мить максимальної насиченості. Однак, те що хотіла сказати художниця, стане зрозуміло, лише після того як глядач звернеться до власних відчуттів при погляді на картину.